DJs
Marcos Antonio Alemán Joya (Nicaragua)
Top 5:

Perdoname
Pedro Navaja
Tributo a Hector la Voz
Lady Laura
Idilio

Ramón Altamirano
Top 5:

Juliana
Micaela
Poca mujer
Arrepentida
Lluvia

Sebastián Alberto Quiros Salazar (Panama)
Top 5:

Quien
Lady
Llego la murga
Juegalo
Azúcar

Joffre Daladier Yazbek Loaiza (Ekvádor)
Top 5:

Un monton de estrellas
Quien sera
Caballo viejo
A puro dolor
Azucar

Gary (Ekvádor)
Top 5:

Lady
Un monton de estrellas
Azucar
Guaguanco
El cuarto de Tula.

O tech, kterí nám noc co noc míchají svuj hudební salsa koktejl toho vetšina z nás moc neví. Rádi bychom tedy prostrednictvím následujícího rozhovoru tak trochu odkryli roušku jejich anonymity, nebot tito hoši, skrytí za svými mixážními pulty, jsou zcela jiste "mistry" našich štastne probdených nocí a zaslouží si náš velký dík ..

Jak jsi vubec prišel na to stát se DJem?

Marcos:

"Byla to cistá náhoda. V první rade, v mé zemi se tancí spíš jiné tance než salsa. Za druhé, po mém príjezdu do CR jsem se spíše musel zamerit na studia, která jsem v roce 1997 díky bohu úspešne dokoncil. Tím, že jsem hodne studoval, nemel jsem moc casu chodit na latinsko-americké diskotéky, které tu v té dobe byly. A to, že bych dokonce jednou mohl být na jedné z nich Djem me opravdu nenapadlo ani ve snech. Ale jednou se to stalo (protože všechno je psáno, a je psáno touž rukou). Bylo to v pátek na koleji Hvezda, kde se tenkrát hrávala salsa. Probíhaly tam salsotéky každý pátek, ale melo to spíše studentský charakter než verejný (i když tam chodil celý svet ...). Tam bylo psáno, že se stanu DJem. Tam jsem potkal mého kamaráda Sebastiána - salsa DJe z Panamy. Ten mi nabídl,abych si to zkusil, že prý stací jenom poslouchat hudbu do sluchátek a pustit to, co lidi nejvíc baví. Protože jsem tam tehdy prišel seopravdu odreagovat od ucení, rekl jsem si proc to nezkusit?! .. Zdá se mi, že už asi tehdy jsem v sobe mel to, cemu se ríká "dobrý cich pro hudbu", a takto jsem se stal DJ. Podle me, stát se necím v tomto živote záleží na tom jak hluboko si to prejeme a jaké podmínky jsou pro to dané. Existují lidé s prirozeným talentem. Ti se vyskytují zatracene vzácne a skoro nic nepotrebují k tomu, aby neceho dosáhli. Pak jsou ti ostatní, kterí spíše mají štestí - a mezi které se v tom prípade radím i já. Nic není ztraceno, lidicky, jestli si neco prejete, bežte a vyzkoušejte to!"

Ramón:

"Byl to vlastne záskok za kolegu, ale už jako teenager jsem vlastne chtel hrát."

Sebastián:

"Puvodne jsem hrál jen proto, abych mel neco, co me približuje mojí zemi. Rád jsem se jen díval jak ostatní tancí (protože já sám jsem v té dobe salsu tancit ješte neumel). Delalo mi radost, když se lidem líbilo jak hraju a proto jsem se rozhodl u hraní zustat a také jsem se postupne salsu naucil i tancovat."

Daladier:

"Od malicka miluji latino hudbu. Také jsem mel kamarády DJe, kterí pracovali v rádiu. Ale poprvé jsem si to zkusil v CORONA BARU. Moc se mi líbilo (a dodnes líbí) být za mixážním pultem a cítit tu symbiozu mezi tanecním parketem a tím co hraju."

Gary:

"Celý svuj život miluju hudbu a tanec. Vždycky jsem rád hrál na ruzných párty, které jsme porádali s práteli, ale všechno zacalo v Corona baru, kde jsem obcas hrál Djs Sebastianem, Luisem a Mariem. Ti mi tehdy navrhli jestli bych nechtel hrát v novém Salsa clubu, tehdejším Rynku (nyní Aréna). Ten nápad se mi moc líbil. Když jsem poprvé hrál bylo to neco moc krásného a zvláštního. Potom když Mario a Luis odjeli zpátky domu (do Panamy), nastoupil jsem na jejich místo v Corone a od té domu hraju."

Cím se živíš ve svém každodenním živote?

Marcos:

"No, konecne si mužu ríct, že jsem Mgr. prírodovedecké fakulty Karlovy Univerzity v oboru užitá geofyzika. Pracuji jako geofyzik."

Ramón:

"Pracuji jako technický pracovník v jedné stavební firme."

Sebastián:

"Pracuji pro jednu americkou firmu "Lifefitness" jako konzulant."

Daladier:

"Momentálne se živím muzikou a jako pruvodce."

Gary:

"3 a pul roku jsem pracoval jako analytik programátor a interní mluvcí Komercní pojištovny, clen financní skupiny Komercní banky. Práci jsem pred 4 mesíci prerušil, abych se mohl venovat dokoncení magisterského studia obor výpocetní technika na CVUT. V soucasné dobe pracuji na mé diplomové práci a externe se venuji výpocetní technice. A samozrejme také hraju v ruzných klubech."

Jaké jsou Tvoje vzpomínky na první verejné vystoupení?

Marcos:

"Nebyly moc príjemné, byl jsem strašne nervozní. Jak jsem už ríkal, nemel žádnou prípravu a zacal jsem hrát z niceho nic. Vždycky mám rád porádek a chci mít pocit, že mám veci pod kontrolou, že moje práce má urcitou kvalitu a úroven."

Ramón:

"Samozrejme nervozita. Naštestí tam prišla skvelá parta lidí, která se doopravdy chtela bavit, a tak nebylo zas tak težké je roztancit. Pomohlo mi také, že tam byl ucitel salsy."

Sebastián:

"Super! Nemohl jsem uverit jak se dokážou lidi z ruzných koutu sveta a kultur sejít, a na jednom parketu se spolecne bavit jako kdyby se narodili v jedné jediné zemi bez hranic."

Daladier:

"Bylo neuveritelné videt tolik lidí na parketu, kterým se líbilo co jsem hrál. Byl to velmi zvláštní, príjemný pocit spokojenosti. Bylo to skvelý ..."

Gary:

"Vzpomínky jsou skvelé. Bylo tam hodne lidí a všichni se výborne bavili, ten pocit byl tak ohromný, že ho nemužu popsat."

Máš nejaký opravdu humorný zážitek z nejaké svojí akce?

Marcos:

"Jednou mela hrát v Mánesu žive skupina Caribe. Moje kamarádka Dana mi rekla, že Ramón - muj skoro brácha a kolega DJ s nimi bude zpívat. Každý, kdo zná Ramóna by vedel, že je to blbost, ale já pitomec jsem na to naletel. Ze zacátku se mi to sice zdálo podezrelé, ale Dana se chovala tak duveryhodne, že me nakonec presvedcila. Hned jsem to šel konzultovat s Ramónem a ten mi naprosto vážne potvrdil, že už nejakou dobu s Caribe trénuje. Byl jsem opravdu prekvapený. Jakto, že mi neco takového mohlo uniknout? Ale byl jsem nadšený, že poprvé uvidím svého partáka zpívat, a to pred davem lidí a hned jsem to zacal propagovat mezi svými práteli v Mánesu. Stejne jako já tomu nejdríve neverili. No, není divu, Ramón a zpev to je opravdu rarita. Ale nakonec v nich zvedavost zvítezila. Dopadlo to tak, že to byl samozrejme žertík, ale zato jsem se díky této historce stal velmi populární. Jediné co me mrzí je, že to tak opravdu nebylo, protože videt Ramóna zpívat romantické songy na verejnosti by pro me urcite byl jeden z nejhezcích zážitku mého života .."

Ramón:

"Jednou, když jsem hrál tak jeden, ne zrovna príliš sehraný pár, chtel udelat takovou otocku, pri které dívka "padne" až k zemi. Pritom se ona ale tak lekla, že nereagovala, a tak tomu mladíkovi nezbylo nic jiného než svoji dívku "probudit" tím, že jí zmácknul nos jako když troubí na klakson."

Sebastián:

"Ani ne, spíš nejaké trapasy."

Daladier:

"Nevím jestlí je humorný, ale rád vzpomínám na to, když jsem po autonehode, která se mi prihodila musel chodit o berlích. To samo o sobe príliš veselé nebylo. Veselé na tom bylo pouze to, že jsem ani v tomto zuboženém stavu nemohl vydržet bez tance. Klidne jsem šel tancit s mojí partnerkou i s berlemi. Bylo to sice (pro nás oba) trochu obtížné, ale alespon byla legrace."

Gary:

"Zrovna si nevzpomínám."

Jaký styl hraješ nejradeji (salsa romantica, salsa dura, kubánská salsa, etc.) a proc?

Marcos:

"Abych pravdu rekl, nepreferuji žádný specifický styl. Salsa je tak ruznorodá, tak pestrá, že v každém jejím stylu se najde neco krásného. Vnímám salsu jako celek."

Ramón:

"Asi salsa romantica, ale moc rád i opravdu rychlé dynamické salsy."

Sebastián:

"Vetšinou hraju podle toho, kdo je zrovna na parketu, ale velmi rád hraji salsa romantica. Myslím si, že pri romantické salse se lidé nejlépe poznají."

Daladier:

"Hraju hlavne pro lidí, ale osobne mám moc rád kolumbijskou salsu. Také mám rád kubánský son. Je pomalý a rytmický. "

Gary:

"Líbí se mi jak romantická salsa, tak salsa dura nebo kubánská salsa, ale obvykle hraji pro ty, kterí jsou zrovna na parketu."

Co clovek musí udelat proto, aby se z nej stal úspešný DJ?

Marcos:

"Zaprvé se musí dobre vyznat v muzice, kterou hraje. To znamená sledovat peclive trend a vývoj hudby, umet rozdelit hudbu na hity, oblíbené písnicky a klasiku. Do této kategorie radím starou krásnou a nesmrtelnou hudbu. Za druhé uspokojit a naplnit hudbou "duši sveta", tj. lidi. Rozhodne by dobrý DJ mel hrát pro lidi a ne pro sebe. V neposlední rade pak má být soucástí celku, tedy nezustat v nejakém uzavreném kruhu oblíbencu nebo naopak zustat naprosto v anonymite."

Ramón:

"Podle me, duležité je sledovat kdo co rád tancí. I když .. vyjímka potvrzuje pravidlo a i já nekdy "zhreším" a zahraju si neco co rád miluji."

Sebastián:

"Já osobne se ješte nepovažuji za dobrého DJ, ale myslím si, že pro DJ je predevším duležité znát "svoje lidi". Každý z nich je jiný a každý z nich má rád neco jiného. Je velmi težké uspokojit všechny, proto doporucuji styly strídat. Všeobecne dávám to nejlepší na zacátku, uprostred vecera pa neco romantického a kránu neco skutecne pomalého, aby se už jen tak odpocívalo."

Daladier:

"Poznat hudbu kterou hraje, cítit lidi na parketu, správne a vcas mixovat ruznou hudbu, aby všichni tancili, ale zároven mohli i odpocívat."

Gary:

"Poznat, cítit a milovat svojí hudbu, ale také je moc duležité poznat prostredí kde práve hrajeme, a lidi, kterí na párty chodí. Myslím si taky, že je duležité poslouchat co lidé mají rádi a neustále se informovat a držet krok s vývojem v latino hudbe."

Co si rád poslechneš v soukromí (krome salsy samozrejme) ?

Marcos:

"Mám rád jakoukoliv hudby. Tedy mám na mysli dobrou. Rád si napr. poslechnu Erica Klaptona, Rolling Stones, Beatles, Boba Marleyho, atd. Je toho skutecne hodne."

Ramón:

"Nejspíš pop 80' let, ale i Latino Rock"

Sebastián:

"Rád poslouchám bossa novu a jazzblues."

Daladier:

"Klasickou hudbu, jazz, latin rock."

Gary:

"Moc rád poslouchám Mariachi a Boleros"

Existuje nejaké vysnené místo/ klub, kde by sis jednou rozhodne chtel zahrát?

Marcos:

"Ne, nemám. Možná v nebi .."

Ramón:

"Chtel bych si zahrát v naplnené Lucerne"

Sebastián:

"Byl jsem ve dvou klubech, které se mi moc líbí. Hrajou tam moji kamárádi DJové Daladier, Gary a Alberto. Je to klub "Naif". Tak treba si tam s nimi nekdy budu moci zahrát. Pak se mi líbí klub "Zvonarka"."

Daladier:

"Ano, muj sen je si nekdy v léte zahrát prímo na Staromáku spolu s mými kamarády DJi a mít tam nejaké latino show a kapely. To by byla bomba!"

Gary:

"Líbilo by se mi hrát ve velkém sále Lucerny na nejaké velké latino party neco jako karneval nebo Salsa kongres."

Kdybys nemusel být za mixážním pultem, s kterou z místních dívek by sis nejradeji zatancil?

Marcos:

"Kdyby .. kdyby... Jeden muj kamarád z Panamy s prezdíkou El Pana ríká: "Kdyby muj dedecek neumrel, byl by ješte naživu!". Ale, oukej, odpovím Ti. Nemám žádnou oblíbenou dívku. Já když tancuji, tak je to proto, že si chci zatancovat. Jediné co požaduji je, aby "moje vyvolená" zvládla alespon základní kroky, aby se nám tancilo v pohode. To je vše."

Ramón:

"S jednou jedinou, a to delám porád."

Sebastián:

"Existuje spousta holek, které moc dobre tancují, a proto bych tancoval s nekolika z nich."

Daladier:

"Asi se všemi z dívek, a samozrejme s tebou, Noro .."

Gary:

"Je tolik holek, které moc krásne tancují, že je potešením s nimi tancovat, ale uprímne nejradeji tancuju s mým miláckem."

Dekuji pánové ..

Pro salsaonline Nora

Copyright © since 2003 SalsaOnline.cz | email: redakce@salsaonline.cz
design, programování, maintaining od Internet Design s.r.o.